close
loading

facebook twiter youtube

Skontaktuj się z nami !

TELEFON: 604 205 777

Zawsze oddzwonimy !

Kamea - najstarsza ozdoba świata

 

Kamea (z arabskiego kamma - garb, wypukłość) - szlachetny lub półszlachetny kamień ozdobiony reliefem ciętym wypukło. Do wyrobu kamei najchętniej używano kamienia składającego się z dwóch różnobarwnych warstw - onyksu, sardonyksu, karneolu. Ponieważ dwubarwne kamienie są nader rzadkie, kamee często składano z dwóch kamieni, a w Mezopotamii wykorzystywano kość słoniową, glinę i wosk. Jako materiał wykorzystywano również skorupy muszli i koral.

Najstarsze kamee pamiętają czasy starożytne. Rzeźbiono wówczas na nich wizerunki władców lub bogów, a także sceny mitologiczne. Były bardzo kosztowne, na ich posiadanie mogli sobie pozwolić tylko najzamożniejsi. Były noszone przez Aleksandra Wielkiego, a  także przez Kleopatrę. O ich wartości stanowił, co prawda surowiec, jakiego użyto do wyrobu, lecz większe znaczenie miał kunszt artysty. Z czasem stały się bardziej popularne, do ich wyrobu zaczęto używać gliny, wosku, szkła i muszli. W XIX w. były nieodzownym elementem wystroju każdej kobiety, która upinała kameę na żabocie. Dziś znów wracają do łask między innymi dzięki panującej modzie na vintage! Takie ozdoby można wykonać samodzielnie. Metoda jest czasochłonna, ale rezultat rekompensuje wysiłek.

 

Najsłynniejsze kamee, które można oglądać w muzeach świata:

  • Kamea z rzeźbą głowy Chrystusa (wykonana z hessonitu)
  • Kamea Gonzaga (przedstawia króla egipskiego i jego żonę)
  • Tazza Farnese (należała do Kleopatry)
  • Wielka Kamea Francji (znajduje się obecnie w Gabinecie Medali Francuskiej Biblioteki Narodowej)

Poprzedni wpis: Jak dobrać rozmiar pierścionka?

Kolejne wpisy:DODAJ KOMENTARZ

O naszej firmie

 

Firma KAMA istnieje na rynku od 2002 roku. Wzornictwo biżuterii oferowanej przez naszą firmę sprawia, że nasze wyroby uatrakcyjniają szczególne okazje oraz podkreślają styl i charakter ubioru. Sprostanie wymogom aktualnej mody oraz poszukiwanie nowych wzorów jest naszym wyzwaniem - zawsze z myślą o naszych Klientach.

 

Przedsiębiorca otrzymał subwencję finansową

w ramach programu rządowego

"Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju

dla Mikro, Małych i Średnich Firm"

udzieloną przez PFR S.A.

Firma Handlowo-Usługowa KAMA

ul. Jubilerska 1/3, 04-190 Warszawa

telefon: 604 205 777

 

e-mail: biuro@kama-zloto.pl

 

Oddzwonimy na wszystie nieodebrane połączenia !

Powered by: www.cdx.pl